روستای شمشک

روستای شمشک -تهران


روستای شمشك از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات، با مختصات جغرافیای 51 درجه و 30 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 2 دقیقه عرض شمالی، در 45 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است. این روستا، میان قلل سرك چال و قله خورتنگ یا كلون بست كوچك و گردنه دیزین استقراریافته و 2531 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
آب وهوای روستای شمشک معتدل کوهستانی با زمستان‌هایی سرد و پر برف و تابستان‌هایی معتدل و دلپذیر است. ارتفاعات پیرامون شمشك تا اواسط تابستان، از برف زمستانی پوشیده است.
روستای شمشک قدمتی دیرینه دارد و به ویژه از دوره قاجاریه و پس از آن به عنوان یکی از ییلاقات خوش آب و هوای حکمرانان پایتخت و مردم منطقه محسوب می‌شده است. در حال حاضر به علت ساخت ویلاهای متعدد، آثار اندکی از کالبد قدیمی روستا به جا مانده است. بناهای عمومی روستا از قبیل حمام، حسینیه، امامزاده و ... بازسازی شده
اند.
مردم روستای شمشک به زبان فارسی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

جمعیت روستای شمشک در سال 1385 در حدود 480 نفر گزارش شده است. جمعیت دایم این روستا در فصل زمستان اندک است و در فصل تابستان به چندین برابر می‌رسد.
درآمد اکثر مردم روستای شمشك از فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامپروری و كارگری تأمین می‌شود. گروهی از مردم روستا در معادن زغال سنگ نزدیک روستا و گروهی دیگر در بخش خدمات پیست اسكی اشتغال دارند. مهم‌ترین محصولات زراعی روستا مشتمل بر گندم، جو، سبزیجات و تره بار است. عبور دو رودخانه از روستا و استقرار روستا در منطقه برفگیر ارتفاعات، موجبات رونق زراعت و باغداری را فراهم نموده است. انواع میوه‌ها مانند سیب، گلابی و گیلاس و گردو در شمشك به عمل می‌آید.
روستای شمشک در دامنه ارتفاعات دره‌های میانی البرز مرکزی استقرار یافته و از دو محله بالا و پایین تشکیل شده است. شمشک بالا در دامنه جنوب غربی قله سرک چال و شمشک پایین در امتداد محله بالا به سمت جنوب غرب تا انتهای دره گسترش یافته است. این روستا بافت مسکونی متمرکزی دارد. به مرور زمان، بافت قدیمی و سنتی آن تخریب و به جای آن ویلاها و آپارتمان‌های بلندی احداث شده ‌است. مصالح به کار رفته در خانه‌های یك طبقه و قدیمی، سنگ لاشه، گل و چوب با اندود داخلی گچ است. در ساخت خانه‌های جدید از مصالح جدید مانند میل گرد، تیر آهن، بتن و آجر استفاده شده است.
ساخت و سازهای جدید در روستا چهره آن را از یک روستای سنتی به یک شهرک مدرن توریستی با امکانات مختلف گردشگری تبدیل نموده است.

استقرار روستا در دامنه قلل پر برف موقعیت منحصر به فردی به روستای شمشک بخشیده است. قلل پر برف توری سپید در بالا دست روستای شمشک جلوه‌ جذابی دارند. مراتع و درختان حاشیه رودخانه روستا نیز در پایین دست مانند مخملی سبز خودنمایی می‌کنند. طبیعت سرسبز و خرم، آب و هوای معتدل و فرح‌بخش، چشمه ساران زلال و پیست اسکی، موجبات مراجعه هزاران گردشگر در طول سال به این روستا را فراهم آورده است. پیست اسکی شمشک، از اوایل دی ماه تا اواخر اردیبهشت ماه با چشم‌ انداز‌های کوهستانی بسیار زیبا و طبیعت منحصر به فرد، اسکی بازان را به سوی خود جلب می‌کند. این پیست در 58 کیلومتری شرق تهران، به طول سه هزار متر احداث شده و اسکی بازان و کوهنوردان بسیاری از آن استفاده می‌کنند.

معروف‌ترین
سوغات روستای شمشک انواع محصولات باغی و فرآورده‌های دامی است.

پوشاک
مردم روستای شمشک، لباس‌های رایج شهری است و در حال حاضر، استفاده از لباس‌های محلی رایج نیست.

از
غذاهای محلی روستای شمشک می‌توان به انواع کباب‌ها، خورشت‌ها و آش‌ها اشاره کرد.

دسترسی
: روستای شمشک از مسیرهای لشکرک ـ زردبند و کرج ـ گچسر قابل دسترسی است و جاده‌ای آسفالت دارد.

تهران